Gatunki stali
Jesteśmy cenionym dystrybutorem stali w kraju i za granicą. Dzięki temu, że współpracujemy z zaufanymi producentami oraz posiadamy rozległe kontakty handlowe, możemy zaproponować Klientom wyroby najwyższej jakości w konkurencyjnych cenach. Zachęcamy do zapoznania się z gatunkami stali, które oferujemy:
- gorącowalcowane,
- zimnowalcowane,
- dwufazowe,
- ocynkowane,
- martenzytyczne,
- konstrukcyjne
- niskogatunkowe i wysokogatunkowe.
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące oferty, zachęcamy do skontaktowania się z naszymi przedstawicielami. Chętnie udzielimy szczegółowych odpowiedzi.
Stale gorąco- i zimnowalcowane
Zastanawiają się Państwo, czym różni się stal gorącowalcowana od zimnowalcowanej? Jak sama nazwa wskazuje – główną różnicą jest rodzaj obróbki cieplno-mechanicznej. Stal, która walcowana jest na zimno, cechuje się większą wytrzymałością oraz ciaśniejszymi tolerancjami. Wykorzystywana jest m.in. do produkcji komponentów, najczęściej w przemyśle samochodowym. Z kolei stal walcowana na ciepło, to plastyczny wyrób chętnie wykorzystywany do tworzenia elementów konstrukcyjnych mostów czy maszyn, ale również w motoryzacji. Stale gorąco walcowane w zależności od gatunku najczęściej zaczynają swój zakres grubości od 1,9 mm do kilkudziesięciu mm. Ograniczenie, jakie pojawia się w tym obszarze to jedynie forma dostawy, ponieważ zbyt grube taśmy mogę być dostarczane jedynie w postaci arkuszy lub płyt (plates) natomiast cieńsze w kręgach.
Stale zimnowalcowane tymczasem występują głównie w grubościach od 0,3 mm do 3,00 mm również w zależności od gatunku.
Na dobrą sprawę każda stal w początkowej fazie walcowania kęsiska jest gorącowalcowana, by następnie w razie potrzeby zostać dodatkowo poddana obróbce termicznej oraz walcowaniu na zimno. Najczęściej jest to związane z grubościami nominalnymi poniżej 2,00 mm oraz potrzebą osiągnięcia ciasnych tolerancji specjalnych na grubości.
Stale ocynkowane i konstrukcyjne
Stal ocynkowana może być zarówno gorąco jak i zimnowalcowana. Doskonale nadaje się w branży industry oraz motoryzacyjnej. Jej własności antykorozyjne są kluczowe dla aplikacji narażonych na działanie wody oraz różnic temperaturowych.
Stal konstrukcyjna wykorzystywana jest do budowy maszyn, mostów, pojazdów szynowych i pozostałych konstrukcji. Wyróżnia się wiele rodzajów stali konstrukcyjnej – od ogólnego przeznaczenia po tę poddaną azotowaniu.
Stale nisko- i wysokogatunkowe
W naszej ofercie znajdą Państwo również nisko oraz wysokogatunkowe materiały stalowe. Stal wysokogatunkową należy wybrać do realizacji inwestycji lub zastosowania w aplikacjach w trudnych warunkach oraz narażonych na duże przeciążenia. Z doświadczenia wiemy, że najczęściej ten materiał stosowany jest w branży energetycznej oraz automotive. Niskogatunkowe stale najczęściej nasi klienci stosują w prostych konstrukcjach lub produktach nienarażonych na ekstremalne warunki pracy (użytkowania)